Hőszigetelési kisokos - Házfelújítás
Egyre többet szóba hozzuk hétköznapjainkban is, hogy valahogy csökkentenünk kellene a fűtési költségeket. Ezt szeretnénk az alábbiakban kicsit részletesebben is körbejárni.
Miért hőszigeteljünk?
Ha meglévő épületünk hőtechnikai / energetikai korszerűsítéséről, felújításáról van szó, akkor a legegyszerűbb válasz az, hogy azért, mert megéri! Hisz ez egy gyorsan megtérülő beruházás. Az energetikai korszerűsítés költsége belátható időn belül megtérül a kisebb energia költségek miatt.
Házunk / lakásunk hőszigetelendő területei – mivel kezdjük?
Falak
Ennek a legnagyobb a részaránya, hiszen általában ennek a legnagyobb a felülete, a többi felülethez képest. Ha az épület a 80-as, 90-es években vagy később készült, akkor már a rendelkezésre álló sokkal jobb hőszigetelő képességű falazóblokkból épültek a külső falak. A hőveszteség így kisebb, mint a korábban készült épületeknél.
Tető
A tető felülete jóval kisebb szokott lenni a falakénál, viszont helyzeténél fogva, mivel a hő felfelé száll, így nagyobb a szerepe az épület hőveszteségében. Amennyiben beépítetlen padlásterünk van, akkor a padlásfödém hőszigetelését növeljük. A hőszigetelés tetejét pl. OSB lemezzel fedhetjük be.
Nyílászárók
Ha régi ablakaink már elvetemedettek, rosszul zárhatóak és nagyok a szárny és tok közötti rések, akkor az ablakcsere az egyik leghamarabb elvégzendő energetikai korszerűsítési feladat. Manapság kiváló légzárású ablakokat építenek be gumi profiltömítésekkel. Az ablakcsere után érdemes gondoskodni arról, hogy a belső térben ne dúsuljon fel a pára, ami párakicsapódás formájában károkat tud okozni és a falak ilyenkor rendszerint elkezdenek penészedni. Ezt gyakoribb ablaknyitással vagy részszellőző beépítéssel elkerülhetjük.
Milyen hőszigetelő anyagokat használjunk és milyet ne?
A hőszigetelő anyagokat elsősorban anyaguk alapján osztályozzuk.
1. Polisztirolhab (közismertebb néven hungarocell)
– 2 fajtája van:
Normál („EPS”- expandált):
a kis fehér golyócskákba zárt levegőnek köszönheti jó hőszigetelő képességét és ez miatt óvni kell az átnedvesedéstől, mert akkor nagyon könnyen elveszítheti ezt a tulajdonságát.
Zártcellás („XPS”- extrudált):
a normál hab nedvességre való érzékenységét ezzel a polisztirolhabbal küszöbölik ki, hiszen zárt pórusaiba a víz nem tud behatolni. Az extrudált hab nagyobb szilárdsággal rendelkezik, mint az EPS, de vizes környezetben (például talajjal érintkező részen, padló alatt, épület lábazatnál) nélkülözhetetlen.
2. Kőzetgyapot
A vizes környezetek kivételével ugyanazon területekre alkalmazhatók, mint a polisztirol hab. Az EPS-el szemben tűzálló, igen jó páraáteresztő, és párára, nedvességre kevésbé érzékeny. A házak külső falainak hőszigetelésére a tűzállósága miatt nélkülözhetetlen az előírások miatt.
Kevésbé használatos hőszigetelő anyagok
PYR hab – hűtőszekrények hőszigetelésénél alkalmazzák
PUR hab – hézagkitöltő anyagként használják főleg nyílászáróknál
További hőszigetelő anyagok:
Üveghab, kenderbeton, cellulóz szigetelés, keramzit golyó